Komitet ds. Organizacji Jubileuszu 100-lecia AGH

Prorektor ds. Kształcenia
Przewodniczący Komitetu Jubileuszowego

Prorektor ds. Studenckich


Kanclerz

Kwestor


Koordynator ds. Organizacji Jubileuszu 100-lecia AGH



Prezes Fundacji dla AGH

luty
16lutallday23Rejs 100-lecia AGH
Aby uczcić Jubileusz 100-lecia AGH, studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Metaloznawców przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej postanowili zorganizować rejs po Morzu Śródziemnym żaglowcem „Pogoria”. Wydarzenie o nazwie
Więcej
Aby uczcić Jubileusz 100-lecia AGH, studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Metaloznawców przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej postanowili zorganizować rejs po Morzu Śródziemnym żaglowcem „Pogoria”. Wydarzenie o nazwie „Rejs 100-lecia AGH” odbędzie się w dniach 16-23 lutego 2019 r.
Załogę wyprawy stanowią byli i obecni studenci oraz pracownicy AGH. Jednym z oficerów jest prof. Wiesław Wszołek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W rejsie będą także uczestniczyć studenci z Włoch ze szkoły morskiej Nautical La Spezia.
Wszyscy członkowie wyprawy wezmą czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona zostanie na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera. Podczas wachty nawigacyjnej będzie można stanąć za sterem żaglowca, poznać zasady nawigacji czy wykonywać czynności obserwacyjne. Wachta bosmańska, oprócz tradycyjnego szorowania pokładu czy czyszczeniu dzwonu okrętowego, to szansa, by poznać tajemnice bosmańskiego kunsztu. W trakcie wachty kambuzowej pomaga się kucharzowi w przygotowaniu posiłków, nakrywa do stołu oraz sprząta żaglowiec. Czwarta wachta wypoczywa i nabiera sił do pełnienia kolejnych przyszłych obowiązków.
W trakcie morskiej wyprawy, na pokładzie statku odbędzie się konferencja pt. „100 lat AGH – wspomnienia nie do zapomnienia”. To wydarzenie, nad którym patronat objęła Rektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, stanowić będzie okazję do wspomnień z okresu studiów czy wieloletniej pracy w AGH. Nie zbraknie śpiewanych przy wtórze gitar szant zebranych w specjalnie wydanym śpiewniku. Została także wykonana okolicznościowa bandera AGH, która zawiśnie na maszcie obok bandery Polski.
Obydwa wydarzenia będą okazją do wielopokoleniowego spotkania członków naszej społeczności akademickiej. Rejs stanowi dodatkowo niestandardową i atrakcyjną formę promocji AGH oraz Jubileuszu uczelni.
Żaglowiec „Pogoria” ma 48 m długości, 8 m szerokości i jest dopuszczony do żeglugi oceanicznej. Jednostka została zwodowana 23 stycznia 1980 r. Zadebiutowała na wodach morskich podczas regat Cutty Sark-a na trasie Mon – Karlskrona i pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego pierwsza minęła linię mety. Obecnie „Pogoria” w okresie od października do marca odbywa tygodniowe rejsy po Morzu Śródziemnym. Latem żaglowiec bierze udział w regatach The Tall Ships Races. Napęd jednostki stanowią żagle o powierzchni 994m2 i pomocniczy silnik spalinowy o mocy 255 kW. Żaglowiec wyposażony jest w nowoczesne urządzenia radiowe i nawigacyjne.
Zdjęcie: A. Cichacka
luty 16 (Sobota) - 23 (Sobota)
Morze Śródziemne
marzec
13marallday30czeNie samą pracą żyje człowiek. Hobby pracowników AGH
13 marca 2019 r. w Bibliotece Głównej AGH odbędzie się wernisaż wystawy „Nie samą pracą żyje człowiek. Hobby pracowników AGH”. Ekspozycja pokazuje różnorodne zainteresowania kadry AGH. Swoje prace przedstawią m.in.
13 marca 2019 r. w Bibliotece Głównej AGH odbędzie się wernisaż wystawy „Nie samą pracą żyje człowiek. Hobby pracowników AGH”.
Ekspozycja pokazuje różnorodne zainteresowania kadry AGH. Swoje prace przedstawią m.in. kolekcjonerzy, artyści i fotograficy. Eksponaty będą prezentowane w sali wystawowej Biblioteki Głównej AGH (I piętro) do końca czerwca 2019 r.
Wydarzenie nawiązuje do zorganizowanej w 1999 r. z okazji 80-lecia AGH oraz cieszącej się ogromnym zainteresowaniem wystawy o tym samym tytule.
Marzec 13 (środa) - Czerwiec 30 (Niedziela)
Biblioteka Główna AGH
15maralldayGala finałowa XX edycji konkursu „Diamenty AGH”
Konkurs na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH” pod patronatem Rektora AGH organizowany jest od 1998 r. przez Studenckie Towarzystwo Naukowe i Akademię Górniczo-Hutniczą. Uczestniczyć w nim mogą absolwenci AGH, którzy
Więcej
Konkurs na najlepszą pracę dyplomową „Diamenty AGH” pod patronatem Rektora AGH organizowany jest od 1998 r. przez Studenckie Towarzystwo Naukowe i Akademię Górniczo-Hutniczą. Uczestniczyć w nim mogą absolwenci AGH, którzy złożyli pracę dyplomową (magisterską) w terminie przewidzianym programem studiów. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: najlepsza praca teoretyczna i najlepsza praca aplikacyjna. Zgłoszone prace oceniane są dwuetapowo. W pierwszym etapie oceniają je właściwe komisje wydziałowe powołane przez dziekanów wydziałów AGH. Do drugiego etapu każda komisja wydziałowa może zarekomendować dwie prace oceniane następnie przez komisję uczelnianą, w skład której wchodzą pracownicy naukowi, przedstawiciele każdego wydziału oraz przedstawiciel organizatora konkursu, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego jury. Prace, które awansują do drugiego etapu, uzyskują wyróżnienie i są prezentowane od marca do września w ramach specjalnej wystawy w Bibliotece Głównej AGH. Jury drugiego etapu wybiera najlepsze prace w danej kategorii. Ich autorzy zostają laureatami głównej nagrody, a podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego otrzymują pamiątkowe statuetki. Uroczystemu ogłoszeniu wyników każdej edycji konkursu, czyli gali finałowej, towarzyszy otwarcie wystawy wyróżnionych prac, a autorom wręczane są okolicznościowe medale i dyplomy.
Całodniowe (Piątek)