30 sierpnia 2019 r. na maszcie żaglowca szkoleniowego STS Pogoria zamontowano żagiel rejowy z logo AGH.

Żagiel typu marsel górny ma powierzchnię 53 m2. W jego „sznurowaniu” na maszcie uczestniczyli przedstawiciele AGH. Po raz pierwszy żagiel z logo AGH został rozwinięty 31 sierpnia br. na wodach Zatoki Gdańskiej, kiedy to Pogoria wyruszyła z Gdyni w rejs do Bremerhaven w Niemczech.

Przypomnijmy, że w ramach obchodów jubileuszu uczelni w dniach 16-23 lutego 2019 r. studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Metaloznawców przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej odbyli żaglowcem Pogoria „Rejs 100-lecia AGH” po Morzu Śródziemnym. Załogę wyprawy stanowili m.in. byli i obecni studenci oraz pracownicy AGH.

W trakcie rejsu w nocy z 20 na 21 lutego 2019 r. na wodach Morza Śródziemnego Pogoria przepłynęła trasę w kształcie napisu „100 AGH”. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość blisko 10 mil morskich (obszar napisu – 4 mile morskie długości, 1 mila morska szerokości).

Pomysł ufundowania żaglu z logo AGH powstał właśnie podczas „Rejsu 100-lecia AGH”.

Galeria z powieszenia i pierwszego rejsu żagla AGH na STS Pogoria (Z. Sulima)
Galeria z powieszenia i pierwszego rejsu żagla AGH na STS Pogoria (G. Michta, Sail Service)

Zdjęcia: G. Michta, Sail Service

Brak wydarzeń na liście